Vítejte na stránkách městyse Lázně Toušeň
Menu
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 Dnešní den
 Aktualizace
Galerie
Dospělí - duben 2008
Fotbalový tým dospělých v dubnu 2008
Počet zobrazení: 7520
Aktuální známka: 0
Úřad městyse
Adresa:
Hlavní 56
250 89 Lázně Toušeň
Telefon:
326 992 302
Úřední hodiny:
Pondělí, středa
8.00-12.00, 13.00-17.00

František Jampílek

Kalendář akcí
Nepřehlédněte
08.06.2021: Florián - zpravodaj
Florián - zpravodaj městyse pro květen-červen 2021 najdete ke stažení zde.
Fotografie z akcí
YouTube kanál
Info z regionu
Spisy z historie obce
I. kronika městyse Toušeně

Kniha pamětí městečka
Toušeně 1907-1961
Toušeňský Myšák
Nejčtenější

Neexistují vhodná data!

Počasí
Počasí zítra Počasí pozítří Počasí popozítří Počasí za tři dny
Zdroj: MeteoPress.cz
Okolní kina
Jízdní řády

Mateřská školka bude!

29. 07. 2014 - Rubrika: Úřad městyse - Autor: Redaktor
Náš městys, stejně jako většina obcí v okolí velkých měst, byl v nedávné minulosti zatížen vysokým nárůstem bytové výstavby. Ta s sebou přinesla zvýšené nároky na potřebnou infrastrukturu, zejména na mateřské školy a základní školy. V městysi školku máme, kapacitně však nedostačuje a je zastaralá. Před pár lety se sice na školce vybudovala naprosto nekoncepčně nová fasáda, avšak uvnitř zůstala budova netknutá, v původním stavu. Stejně tak vybavení školky je na prahu životnosti. Proto jsme zadali před cca 18 měsíci vyhotovení projektu na rekonstrukci současné mateřské školky, školní kuchyně a jídelny. Cílem mělo být zvýšení kapacity zařízení a jejich modernizace. Po několikerém jednání s různými dotačními poskytovateli bylo na počátku sděleno, že bohužel městys přišel na delší dobu o možnost dotace, jelikož poslední výzva na její získání byla uzavřena na jaře roku 2012. Starostka městyse tehdy na výzvu k naší lítosti vůbec nereagovala. Přitom zvýšení kapacity školky mělo být prioritou městyse. Bylo lhostejné, zda by žádost o dotaci byla podána na rekonstrukci stávající školky nebo na výstavbu nové, třeba i kontejnerové školky, o níž se uvažovalo. Městys nebyl připraven. Přitom v uvedené výzvě bylo uspokojeno téměř 100 % žadatelů.

V červnu 2013 nakonec ROP Střední Čechy vypsal ještě jednu výzvu s velmi krátkým termínem pro podání žádostí. To jsme však byli již připraveni a tak jsme mohli 15. srpna 2013 žádost bez problémů podat. Výzva však byla bez náhrady zrušena. Později, v lednu 2014, byla vypsána nová výzva. Alokováno do ní bylo pouze 115 milionů a žádostí se sešlo za více než 377 milionů. Mezi nimi byla i žádost o rekonstrukci naší mateřské školky. Výběrovými kritérii jsme prošli. Koncem června 2014 jsme tak získali dotaci na rozšíření a zkvalitnění kapacit mateřské školky.

Celková předpokládaná hodnota rekonstrukce mateřské školy je 9,25 milionu Kč. Obdrželi jsme dotaci ve výši 7,4 milionu Kč. Vlastní zdroje městyse tak budou cca 1,85 milionu korun. V projektu je počítáno i s vybavením v celkové rozpočtové hodnotě cca 650 tis. Kč.

Projekt rekonstrukce mateřské školky v sobě zahrnuje nástavbu a přístavbu mateřské školy. Tím vznikne jedno další oddělení školky, současné prostory budou také rekonstruovány. Kapacita budovy školky se zvýší z nynějších 25 na 50 dětí a ve školce Nehvizdská 73 vzniknou 2 oddělení. Součástí rekonstrukce je i rekonstrukce školní jídelny a školní kuchyně. Jak bylo uvedeno, je v projektu počítáno i s kompletním vybavením obou oddělení školky a dovybavení školní kuchyně.

Nyní je kapacita mateřské školky v městysi 46 dětí (rozhodnutím zřizovatele na výjimku 47 dětí). Na první dojem, zejména nezasvěceným připadá, že se celková kapacita se zvýší o pouhé 4 děti. To však není pravda. Je třeba podotknout, že se jedná o celkovou současnou kapacitu mateřské školky, tedy pro budovu Nehvizdská i pro oddělení školky, umístěné v bývalé zasedací síni úřadu městyse (to bylo do minulého roku umístěno v budově základní školy). Zde je umístěno 22 dětí (v budově ZŠ byla kapacita pouze 18 dětí). Reálná současná kapacita objektu mateřské školy v ulici Nehvizdská je pouze 25 dětí s výjimkou danou zřizovatelem.

Po realizaci projektu se celková kapacita mateřské školky v městysi zvýší na 70 dětí (s případnou výjimkou zřizovatele na 72 dětí). Veškeré požadavky na umístění dětí tak budou od příštího školního roku plně vykryty a zřejmě vznikne i prostor pro umístění dětí z okolních obcí. Po opadnutí požadavků na umístění dětí dojde k uzavření oddělení školky v budově úřadu městyse a po jednoduché úpravě bude prostor sloužit základní škole jako školní družina, a to s minimálními investičními a stavebními náklady.

Realizace rekonstrukce bohužel musí být velmi rychlá. Stavební práce musí být dokončeny do konce ledna 2015. Vzhledem k nutnosti provést výběrové řízení na zhotovitele stavby započne stavba nejdříve v září. Na samotnou stavbu tak zbývá 5 měsíců čistého času. I když se zdá být tato doba velice krátká, jsem si jist, že je možné za tuto dobu rekonstrukci bez problémů provést. Záleží však také na novém vedení městyse, jak se k započaté akci postaví a zda ji bez problému včas dokončí.

Poněkud nešťastné je to, že celá doba rekonstrukce proběhne v době školního vyučování, tedy i v době provozu školky. Celá budova Nehvizdská 73 bude po celou dobu rekonstrukce uzavřena, tedy v provozu nebude ani oddělení školky, ale ani školní kuchyně. Část dětí zůstane umístěna v novém oddělení školky na úřadě, což nám velmi usnadňuje situaci. Zbylá část dětí bude dočasně umístěna v prostorách Skleněné vily. Z jejího horního patra, včetně oranžerie, vznikne nouzově jedno oddělení mateřské školy. Hygienicky prostory vyhovují bez jakýchkoli dodatečných nákladů (pro nouzový provoz není třeba ani přeměna sociálního zařízení). Ze spolkové místnosti vznikne jídelna s výdejnou pro žáky základní školy. Dovoz jídla pro děti je zajištěn, v současné době však hledáme pro děti a hlavně pro rodiče finančně nejpřijatelnější řešení při zachování dostatečné kvality stravování. Část herních prvků, které je možné přemístit bez demontáže ze zahrady školky, bude dočasně přemístěna, pokusíme se zajistit i pískoviště. Vhledem k tomu, že omezení provozu bude zejména přes zimní měsíce, vytvoří mateřská škola náhradní program pro volnočasové aktivity. Vzhledem k okolnímu prostředí to zcela jistě nebude žádný problém.

Nepříjemnosti v době rekonstrukce budou zcela jistě vykompenzovány novou školkou pro děti, zvýšením kapacity školky pro rodiče a zvýšením komfortu stravování pro žáky. Nezbývá než si držet palce a těšit se na otevření školky, které je naplánováno na duben 2015.

Ing. Luboš Valehrach, MBA


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

 
Tyto stránky jsou generovány a spravovány pomocí redakčního systému phpRS
Design: MN - Obsah: uvedení autoři - © 1999-2019
Všechna práva vyhrazena - All rights reserved
Prohlášení o přístupnosti stránek - Pravidla pro používání cookies - Kontakt na správce stránek