Neexistují vhodná data!
Nedivme se proto, že v dobách poměrně nedávno minulých měly dobré mapy cenu zlata. Kromě snahy o co nejpřesnější popis skutečnosti poplatný tehdejší úrovni poznání mapy často představovaly i nádherná a ke zhotovení časově náročná umělecká díla, s velikou péčí vykreslená, zdobená a kolorovaná.
K sepsání těchto toulek mne přivedla poznámka v článku o výročí místních událostí v Lázních Toušeni v roce 2008, kde se píše, že roku 1568 byla Toušeň poprvé zakreslena na mapu Čech Regni Bohemiae descriptio Jana Crigingera, která byla šířena v rytinách po celé Evropě. Zájem o tuto mapu mne nakonec přivedl k pátrání po dalších historických mapách, kde je náš městys zakreslen. Z nalezených map (viz na konci článku uvedené zdroje) jsem použil výřez blízkého okolí Toušeně, spolu se stručným popisem autora mapy a charakteristikou či zvláštností mapy. Výřezy originálních map se širším okolím Toušeně najdete v Galerii.
Johann Criginger se narodil roku 1521 v Jáchymově. Roku 1546 byl na univerzitě ve Wittenberku promován na magistra svobodných umění. Stal se učitelem a později farářem v Marienberku, kde roku 1571 zemřel. Zabýval se literární tvorbou, činností teologickou a kartografickou.
Crigingerova mapa obsahuje velmi zdařilý záznam českých hor a vod. Zvláštností je, že Criginger ji kreslil doma, bez jakéhokoliv cestování. Na mapě se vyskytuje celkem 292 sídel, což svědčí o významu, jenž byl již v té době Toušeni přikládán. Mapa obsahuje podrobnou síť vodních toků a horských masívů.
- Toušeň = Taussim.
Pavel Aretin se narodil v Uherském Brodě kolem roku 1570, v letech 1600–1608 působil v Klatovech jako radní písař, roku 1609 přijal funkci českého sekretáře rožemberského šlechtice Petra Voka. Po bělohorských perzekucích byl nucen odejít do Pirny, kde zemřel roku 1640.
Mapa byla vytvořena na základě skutečného měření, pravděpodobně se jednalo o výsledky měření zemského měřiče Šimona Podolského. S největší jistotou se používala pro vojenské operace. Vyznačuje se 16 značkami, které označují například svobodná královská města, šlechtická sídla, kláštery, doly, teplice a sklárny. Aretinova mapa je první mapou, ve které se objevily hranice politického rozdělení země, je tu zakresleno celkem 15 krajů.
- Toušeň = Tauzim.
Johann Georg Vogt se narodil 30. června 1669 v Plasech, v Praze vystudoval filosofii. Po návratu do Plas vstoupil do cisterciáckého řádu a roku 1698 byl vysvěcen na kněze. Vedle kněžských povinností se zabýval hudbou, českými dějinami, zeměpisem Čech a zeměměřictvím. Zemřel roku 1730.
Na mapě se objevuje 24 značek pro sídla, hrady, mlýny, školy, pošty, sklárny a jiné význačné objekty. Vogt použil i perspektivních drobnokreseb. Zvláštní pozornost věnoval Vogt rybníkům, v mapě jsou však značně zveličeny. Vogtova mapa má i dost hustou silniční síť, která vychází z Prahy devíti směry, a dál se větví ve všech důležitých sídlech.
- Toušeň = Tausin.
František Palacký (14. června 1798 Hodslavice – 26. května 1876 Praha) byl významný český spisovatel, historik a politik. Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví a je rovněž autorem Historické mapy Čech.
Mapa měla být vydána roku 1848 k 500. výročí založení Karlovy univerzity, práce však byly několikrát přerušeny, takže vydána byla až v roce 1876. Mapa zobrazuje vodstvo, hranice arciděkanátu a děkanátu ve 14. století, vesnice, různé kategorie měst, tvrze, hrady, kostely a kláštery. Je připojen i abecední seznam 3108 míst zde zakreslených.
- Toušeň = Túšeň.
Vzniku mapy předcházela vojenská triangulace. Podkladem byly mapy Stabilního katastru v měřítku 1:2880 a z výsledků tohoto mapování byly odvozeny mapy generální (1:288000) a speciální (1:144000).
Mapy II. vojenského mapování vznikaly v době nástupu průmyslové revoluce a rozvoje intenzivních forem zemědělství, kdy vzrostla výměra orné půdy za 100 let o 50% a lesní plochy dosáhly u nás historicky nejmenšího rozsahu.
Tato mapa je použita jako jedna z variant podkladu na mapovém serveru mapy.cz.
- Toušeň = Taušim.
- Zdroje -